Premijer Andrej Plenković pozvao je kanadske poduzetnike da Hrvatsku prepoznaju kao ulaznu točku prema srednjoj Europi, istaknuvši da zemlja nudi stabilno poslovno okruženje, vladavinu prava i poticajne uvjete za ulaganja.
Tijekom susreta s gospodarstvenicima u sklopu službenog posjeta Kanadi, Plenković je naglasio kako su Hrvatska i Kanada saveznice unutar NATO-a te podržao nastojanja kanadskog premijera Marka Carneyja za jačanje odnosa s Europskom unijom.
Posebno je istaknuo doprinos hrvatske zajednice u Kanadi, koja broji oko 250 tisuća ljudi i značajno pridonosi kanadskom društvu i gospodarstvu.
Govoreći o gospodarskom razvoju Hrvatske, premijer je podsjetio da se zemlja tijekom posljednjeg desetljeća pridružila Schengenskom prostoru i europodručju te da sve tri vodeće kreditne agencije Hrvatskoj dodjeljuju investicijski rejting. Dodao je i kako je Hrvatska pred završetkom procesa pristupanja OECD-u.
“To je završni korak u dovođenju kuće u red, u smislu vladavine prava, borbe protiv korupcije i visokih standarda koje bi trebala imati jedna od najrazvijenijih svjetskih ekonomija”, rekao je Plenković.
Istaknuo je da je hrvatski bruto domaći proizvod tijekom njegova mandata porastao s 47 na 93 milijarde eura, dok je BDP po stanovniku povećan s 11 na 24 tisuće eura.
Prema njegovim riječima, nezaposlenost je pala ispod razine prirodne nezaposlenosti, zbog čega je Hrvatska posljednjih godina otvorila tržište rada za između 120 i 150 tisuća stranih radnika, prvenstveno u građevinarstvu, turizmu i prometu.
Kanadskim investitorima predstavio je i velika ulaganja u prometnu i digitalnu infrastrukturu te najavio nastavak investicijskog ciklusa u željeznički sektor.
“Cilj je da svi dijelovi Hrvatske imaju približno jednake razvojne mogućnosti”, poručio je.
Tijekom posjeta potvrđeno je i potpisivanje Memoranduma o razumijevanju i suradnji između Hrvatske i Kanade u području civilne nuklearne energije.
Plenković je istaknuo da je Hrvatska članica europske nuklearne alijanse te upozorio na energetsku ovisnost Europe.
“Europa uvozi oko 90 posto nafte, 90 posto plina i dvije trećine ugljena, zbog čega moramo razmišljati dugoročno i odgovorno”, rekao je.
Naglasio je kako Hrvatska razvija obnovljive izvore energije, ali pritom ostaje otvorena i prema nuklearnoj energiji kao stabilnom i dugoročnom izvoru opskrbe.
“Bili bismo sretni nastaviti razgovore i partnerstva koja su postojala s kanadskim i američkim kompanijama”, poručio je premijer.
Podsjetio je da je radni vijek Nuklearne elektrane Krško produljen do 2043. godine te da postoje planovi za njegovo daljnje produljenje do 2063. godine.
Kao dodatna područja suradnje između Hrvatske i Kanade izdvojio je informacijsko-komunikacijske tehnologije, obranu i sigurnost.
Plenković je izrazio zadovoljstvo zbog sklapanja strateškog partnerstva između hrvatske tvrtke Orqa i kanadske tvrtke Remote Robotic.
Sporazum predviđa suradnju na razvoju umjetne inteligencije, naprednih bespilotnih sustava te podršku obuci kanadskih oružanih snaga.
U hrvatskom gospodarskom izaslanstvu bili su i predstavnici tvrtki Končar i Infobip, dok su među kanadskim sudionicima susreta bili čelnici kompanija Telus, Cameco, E-L Financial Corporation i Omers Ventures.






